ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΑΡΑΚΛΗΤΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΑΣ ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ - ΤΑ ΕΓΚΩΜΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ

Σε ατμόσφαιρα κατάνυξης και με ιδιαίτερη ευλάβεια εψάλη τη Δευτέρα 6,45 μ.μ. στον Ιερό Ναό μας ο τελευταίος Παρακλητικός Κανόνας στην Θεοτόκο εν όψει της μεγάλης εορτής της Κοιμήσεως της, με την συμμετοχή πλήθους πιστών.
Να σημειωθεί ότι καθημερινώς, προ της ολοκληρώσεως των Παρακλητικών Κανόνων, από τους Ιερείς του Ναού γινόταν σύντομη ερμηνευτική ομιλία με θέμα τα Μεγαλυνάρια του Κανόνος.
Τέλος, προ της απολύσεως, οι Ιερείς μετέβησαν στο Παρεκκλήσιο της Παναγίας της Πορταΐτισσας, στο βορειοανατολικό κλίτος, όπου δεσπόζει η υπέροχη εικόνα της Κοιμήσεως της Θεοτόκου και ενώπιόν της έψαλαν με την συνοδεία όλων των πιστών τα εγκώμια της Παναγίας.

«Ο ησυχαστής οφείλει πρώτα να έχει σαν θεμέλιο, πάνω στο οποίο οικοδομεί, αυτές τις πέντε αρετές: σιωπή, εγκράτεια, αγρυπνία,ταπείνωση και υπομονή».

Αγ. Γρηγόριος Σιναΐτης