Τρίτη συνάντηση του Σεμιναρίου Ιστορίας έτους 2023-2024

Την Τρίτη, 23 Ιανουαρίου τ.ε. και ώρα 7.00 το απόγευμα στο Πνευματικό Κέντρο (όπισθεν Ιερού Ναού), πραγματοποιήθηκε η τρίτη συνάντηση του Σεμιναρίου Ιστορίας, που διοργανώνει η ενορία μας με ομιλητή τον Καθηγητή Διπλωματικής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου κ. Αντώνιο Κλάψη. Η διάλεξη του κ. Κλάψη είχε ως θέμα την ανάδειξη και την αξιολόγηση της συμβολής του Αλέξανδρου Υψηλάντη στην τελική πορεία της προετοιμασίας αλλά και στην έναρξη της Ελληνικής Επανάσταση, την οποία ο ίδιος, ως αρχηγός της Φιλικής Εταιρείας, πρώτος κήρυξε στις Παραδουνάβιες Ηγεμονίες τον Φεβρουάριο του 1821.
Επόμενη Συνάντηση του Σεμιναρίου Ιστορίας θα είναι την Τρίτη 13 Φεβρουαρίου 2024 την ίδια ώρα και στον ίδιο τόπο, με ομιλητή τον κ. Νικόλαο Τόμπρο.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

«Θυμό να μην κρατάμε. Ο θυμός είναι κακό πράγμα. Όποιος είναι θυμωμένος και αντίδωρο δεν πρέπει να παίρνει».

Οσία Σοφία της Κλεισούρας