Με λαμπρότητα και με πανηγυρικό τρόπο εορτάσθηκε η παγκόσμια Ύψωση του Τιμίου Σταυρού στον Ιερό Ναό μας, που κατακλύστηκε από το πλήθος των πιστών. Όπως είναι γνωστό, ο εικονιζόμενος Σταυρός εμπεριέχει Τίμιο Ξύλο, προερχόμενο από το Ιερό Σκευοφυλάκιο του Πανιέρου Ναού της Αναστάσεως της Αγίας Πόλεως των Ιεροσολύμων ο οποίος και θα παραμείνει καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας για τον ασπασμό του από τους πιστούς.

Το απόγευμα ώρα 6:00μμ θα ψαλεί η ακολουθία των ΚΔ΄ Οίκων του Τιμίου Σταυρού και θα ακολουθήσει η διανομή του ευλογημένου ελαίου στους πιστούς σε φιαλίδιο από την ακοίμητο κανδήλα του Παναγίου και Ζωοδόχου Τάφου του Κυρίου μας.