Την Τρίτη 14 Μαΐου 2019 πραγματοποιήθηκε στο Πνευματικό Κέντρο (όπισθεν του Ναού μας) η 12η και τελευταία συνάντηση του Σεμιναρίου Ιστορίας της Ενορίας υπό τον γενικό τίτλο: ''Τα Εθνικά Θέματα του Ελληνισμού''. Ο Πολιτικός Επιστήμων κ. Κωνσταντίνος Χολέβας μίλησε για τη συμπλήρωση 100 χρόνων από τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού και τόνισε την ανάγκη να διδάσκουμε σωστά την Ιστορία μας στις νέες γενεές.
Στη συνέχεια ο προϊστάμενος της Ενορίας μας π. Ματθαίος Χάλαρης και ο Επιστημονικός Υπεύθυνος του Σεμιναρίου κ. Κωνσταντίνος Χολέβας απένειμαν τις βεβαιώσεις παρακολουθήσεως σε όσους συμμετείχαν. Ο π. Ευάγγελος Νικήτας έκανε έναν γενικό σχολιασμό της περιόδου που έληξε. Επακολούθησε δεξίωση και φιλική ανταλλαγή απόψεων.