Με πολυαρχιερατικό συλλείτουργο, που προέστη ο Μακαριώτατος Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερώνυμος και συλλειτούργησαν ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ελασσώνος κ. Βασίλειος καθώς επίσης και οι Θεοφιλέστατοι Επίσκοποι του Πατριαρχείου Αντιοχείας κ.κ. Ηλίας & Δημήτριος, έγινε η έναρξη των ενοριακών εορταστικών εκδηλώσεων " ΔΗΜΗΤΡΙΑ 2013 ".
Με πολύ θερμές σκέψεις ο Μακαριώτατος αναφέρθηκε στις ενοριακές δραστηριότητες, συγχαίροντας τους συντελεστές του Ποιμαντικού Έργου και προτρέποντάς τους να συνεχίσουν με μεγαλύτερη αυταρπάνηση και αφοσίωση την προσφορά τους στο ποίμνιο.
Προ της απολύσεως της Θείας Λειτουργίας, ο Μακαριώτατος προχείρισε τους Ιερείς του Ιερού Ναού π. Γεώργιο Κυριακόπουλο και π. Ευάγγελο Νικήτα σε πρωτοπρεσβυτέρους.
Ακολούθησε πλούσιο πρωινό στο Πνευματικό Ενοριακό Κέντρο στο οποίο παρακάθησαν ο Μακαριώτατος , οι Αρχιερείς, η Δημοτική Αρχή και συνεργάτες του Ποιμαντικού Έργου.