Η 4η ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΕΝΟΡΙΑΚΟΥ ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Με τη χάρη του Θεού ολοκληρώθηκε το τετραήμερο ενοριακό προσκύνημα στην Μακεδονία που διοργάνωσε ο Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου, από Τετάρτη 26 έως Σάββατο 29 Δεκεμβρίου.
Την 4η ημέρα, επιστρέφοντας οι προσκυνητές στην ενορία μας επισκέφθηκαν την Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Σουρωτής, όπου υπάρχει ο τάφος του νέου Οσίου Παϊσίου του Αγιορείτου
Κατά κοινή ομολογία, πολύ μεγάλη ήταν η πνευματική ωφέλεια που αποκόμισαν οι προσκυνητές από αυτό το τετραήμερο ενοριακό προσκύνημα, αφού οι πνευματικές ευκαιρίες που τους δόθηκαν για πιο έντονο πνευματικό αγώνα ήταν μοναδικές και ανεπανάληπτες, καθώς επίσης και τα συναισθήματα αγάπης και αλληλεγγύης, που αναπτύχθηκαν μεταξύ τους χαράχθηκαν με ανεξίτηλο τρόπο στις καρδιές τους.

«Επειδή είναι γενική η εξαχρείωση, δεν μπορούν οι άνθρωποι να καταλάβουνότι υπάρχει πνευματική αγάπη».

Άγιος Αμφιλόχιος εν Πάτμω