Η ανταπόκριση των γονέων στο πρόγραμμα λειτουργίας του ενοριακού εντευκτηρίου - Στέκι είναι εντυπωσιακή. Ως γνωστόν, στη συνάντηση που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 17 Ιουνίου με θέμα '' ενοριακές κατηχητικές δράσεις θερινής περιόδου '', μεταξύ των άλλων μέτρων που αποφασίστηκαν, ήταν και η καθημερινή λειτουργία του ενοριακού παιδότοπου, ώστε να απασχολούνται δημιουργικά τα παιδιά τώρα που έκλεισαν τα σχολεία.
Περισσότερα από τριάντα παιδιά πρωΐ και βράδυ, μέσα σε έναν ασφαλή χώρο και με την παρουσία υπεύθυνων του προγράμματος, μεταβάλλουν την αίθουσα σε μια παιδική κυψέλη χαράς, ζωντάνιας, δημιουργικότητας και ευγενούς άμιλλας. Οι γονείς εξέφρασαν με ενθουσιώδη τρόπο την ικανοποίησή τους για την συγκεκριμένη ενοριακή δραστηριότητα, που αποδεικνύει το ανιδιοτελές ενδιαφέρον και την ανύστακτη φροντίδα των Ιερέων του Ιερού Ναού και των Στελεχών Νεότητος της ενορίας, για τα παιδια και τους νέους.