Η πρώτη ενοριακή εκδήλωση με την έναρξη της νέας ιεραποστολικής χρονιάς, ήταν τα εγκαίνια της έκθεσης βυζαντινών εικόνων, τις οποίες αγιογράφησαν οι μαθητές-τριες της Σχολής Βυζαντινής Αγιογραφίας της Ενορίας μας.
Στα εγκαίνια που πραγματοποιήθηκαν την Κυριακή, 23 Σεπτεμβρίου ώρα 11:00 αμέσως μετά τη Θεία Λειτουργία έδωσαν το παρόν εκατοντάδες πιστοί, οι οποίοι θαύμασαν τα υπέροχα εκθέματα που είχαν ετοιμάσει οι "εκκολαπτόμενοι αγιογράφοι".
Η έκθεση που φιλοξενείται στο νότιο κλίτος του ισογείου Ιερού Ναού θα παραμείνει ανοιχτή έως την 5η Οκτωβρίου τις ώρες 10-12 το πρωί και 5:30-8 το βράδυ.
Όπως είναι γνωστό, στη Σχολή Βυζαντινής Αγιογραφίας συμμετέχουν πάνω από 80 μαθητές κάθε ηλικίας, χωρισμένοι σε τρία τμήματα, α)παιδικό τμήμα, β) τμήμα αρχαρίων και γ)τμήμα προχωρημένων.
Υπεύθυνη της σχολής είναι η αγιογράφος κ. Μαρία Βαβίτσα (αρχαρίων-προχωρημένων) και ο αγιογράφος κ. Γεώργιος Ευαγγέλου (παιδικό τμήμα).