ΕΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΚΑΤΗΧΗΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Ε’ ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ

Ιδιαίτερα ευλογημένη ήταν η 1η ημέρα του τετραήμερου ενοριακού προσκυνήματος στο Βόλο-Πήλιο.
Οι εβδομήντα οκτώ προσκυνητές που συμμετέχουν στο προσκύνημα απόλαυσαν τον καλό καιρό, την ευχάριστη αδελφική παρέα και κυρίως τα αγαθά δωρήματα της Θείας Χάριτος.
Μετά την αναχώρηση που έγινε στις 6:30 το πρωί επισκέφθηκαν τα εξής προσκυνήματα και μέρη:
- Την Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Μαλεσίνας ,
- Την Γυναικεία Ιερά Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου Κάτω Ξενιάς,
- Tον περικαλλή και ιστορικό Ναό των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Βόλου, όπου τελέστηκε Αρχιερατικός Εσπερινός, χοροσταντούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Δημητριάδος και Αλμυρού κ. Ιγνατίου, ο οποίος καλωσόρισε του προσκυνητές δίνοντάς τους αναστάσιμες ευχές και αναμνηστικά δώρα.
Η 1η μέρα του προσκυνήματος ολοκληρώθηκε με μια υπέροχη απογευματινή βόλτα στην πανέμορφη παραλία του Βόλου.
Οι προσκυνητές διανυκτερεύουν στη γραφική πόλη του Βόλου και συγκεκριμένα στο Ξενοδοχείο Πάρκ.