Το 1ο φθινοπωρινό προσκύνημα πραγματοποίησε η ο Ιερός Ναός μας το Σάββατο 31 Αυγούστου στην Ιερά Μονή Παναγίας Προυσιώτισσας στο Καρπενήσι με τη συμμετοχή 102 πιστών.
Οι προσκυνητές είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν μία υπέροχη φύση και κυρίως να ασπαστούν την θαυματουργή εικόνα της Υπεραγίας Θεοτόκου, έργο του Ευαγγελιστού Λουκά που φυλάσσεται στο ιερό σπήλαιο της Μονής.
Κατά την επιστροφή τους οι προσκυνητές έκαναν στάση στο Μικρό Χωριό έξω από το Καρπενήσι και επισκέφθηκαν την Ιερά Μονή της Οσίας Μαρίας της Αιγυπτίας η οποία είναι Μετόχι της Ιεράς Μονής Τατάρνης.
Το επόμενο ενοριακό προσκύνημα που που θα πραγματοποιήσει ο Ιερός Ναός μας θα είναι στην Ιερά Μονή Παναγίας Μαλεβής το Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου.