Την Κυριακή, 15 Ιανουαρίου στις 6,30 μ.μ. πραγματοποιήθηκε μέσα στον κατάμεστο από πιστούς και από παιδιά των κατηχητικών συνάξεων Ιερό Ναό, η επίσημη εορταστική εκδήλωση κοπής της πρωτοχρονιάτικης βασιλόπιτας της Ενορίας μας αφού προηγήθηκε η τέλεση του μυστηρίου του ευχελαίου με τη συμμετοχή εκατοντάδων πιστών στον ισόγειο Ιερό Ναό.
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν η Δήμαρχος κ. Μ. Ανδρούτσου, τα μέλη του Δημοτικού Συμβουλίου: κ. Γαβαλάς (Αντιδήμαρχος), κ. Βρεττός (Πρόεδρος της Δ.Π. "Ώρα για Δ.Ρ.Α.ΣΥ.), κ. Παπαδακάκης (Πρόεδρος της Δ.Π. "Δυνατή Πορεία") κ. Οικονομάκος (Πρόεδρος της Δ.Π. "Δημιουργική ενότητα για ανθρώπινη πόλη") κ. Κουτσοβασίλης (Πρόεδρος της Δ.Π. "Μετέχω"), κ. Π. Ειρηνάκης πρώην Δήμαρχος,  κ. Ζέρβας, κ. Μπαντούνας, κ. Τζαμπαζόγλου,  κ. Κοντωνής   Διευθυντές Σχολείων και μέλη Δ.Σ. πολιτιστικών φορέων του Δήμου.
Το πρόγραμμα της εκδηλώσεως περιελάμβανε:
1. Απόδοση τραγουδιών και χριστουγεννιάτικων καλάντων από την ευρωπαϊκή νεανική χορωδία της Ενορίας, υπό τη διεύθυνση των καθηγητριών κ. Όλγας Καμηλάρη και Μαρίας Μενούνου.
2. Ακολουθία ευλογίας της βασιλόπιτας, στην οποία έψαλε η βυζαντινή χορωδία του Ιερού Ναού υπό τη διεύθυνση του πρωτοψάλτη κ. Συμεών Σβανά,
3. Απολογισμό των ενοριακών δραστηριοτήτων του έτους 2016: 11 Κατηχητικές συνάξεις, 8 Τμήματα Βυζαντινής Αγιογραφίας, 4 Τμήματα Παραδοσιακών Χορών, Ευρωπαϊκή Χορωδία, Βυζαντινή Χορωδία, Αιμοδοσία με 295 φιάλες από τις 2 περιόδους αιμοληψίας, Ενοριακό Αρχονταρίκι Κυριακής για νέους και μεγαλύτερους, Ενοριακή Φιλική Σύναξη για γονείς, Μαθήματα Ορθοδόξου Πίστεως, Σύναξη μελέτης Αγίας Γραφής, εβδομαδιαίο κήρυγμα, Καθημερινή Θεια Λειτουργία, Εσπερινές Συνάξεις Κυριακής, Φιλανθρωπικό έργο για το οποίο διατέθηκαν 33.265,21 €, Κέντρο Ενοριακής Αγάπης με Καθημερινή διανομή 67 μερίδων φαγητού, Εθελοντές Εράνου Αγάπης, 8 Αποφυλακίσεις Κρατουμένων, Σύλλογος Ανεγέρσεως του Ιερού Ναού μας, με πολλές δραστηριότητες και στις οικοδομικές εργασίες του Ναού μας.
4. Και τέλος, κλήρωση 44 πλούσιων δώρων.
Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με ευχαριστίες και ευχές και την διανομή 735 κομματιών ευλογημένης βασιλόπιτας.